Translation talk:Irgoggles txt/pl

From UFO:AI
Revision as of 12:31, 2 October 2010 by Bayo (talk | contribs) (moved Talk:Ekwipunek/Dodatki/Termowizor to Translation talk:Irgoggles txt/pl: Normalize translation pages)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Specyfikacja techniczna: Termowizor

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 20 Marca 2084

Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich



Przegląd

Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania. Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.

Obrazowanie pola walki przy użyciu urządzeń optoelektronicznych to wynalazek pochodzący jeszcze z XX wieku. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że dzisiejszy termowizor, czy może należałoby napisać – gogle termowizyjne, w niczym już nie przypominają ciężkiego i niewygodnego w użyciu sprzętu poprzednich generacji.

Termowizory, których konstrukcja opiera się na detekcji promieniowania cieplnego (czyli głównie w zakresie pasma podczerwieni), często mylone są z noktowizorami, których działanie polega na wzmacnianiu odbitego promieniowania w warunkach nocnych. Gogle termowizyjne, które wybraliśmy dla naszych żołnierzy, pozwalają na obserwację pola walki z dokładnością nieporównywalną do noktowizorów, i mogą być także stosowane w dzień (aczkolwiek ich efektywność w warunkach dziennych jest znacznie mniejsza). Matryca ciepłoczuła w nich zastosowana pozwala wykryć różnicę temperatury nawet przez średniej grubości ściany, umożliwiając np. detekcję organizmów żywych nie znajdujących się bezpośrednio w polu widzenia. Nie da się jednak w ten sposób odróżnić, rzecz jasna, czy za ścianą znajduje się Obcy, cywil, czy inny żołnierz PHALANX.

Żołnierze używający termowizora muszą jednak pamiętać, że nawet najdoskonalej zaprojektowane gogle w pewnym stopniu ograniczają pole widzenia, a także o tym, że ich noszenie może zaburzać koordynację ręki i oka. Nasze raporty z walk w Bombaju sugerują także, że różne gatunki Obcych reprezentują różne stopnie stałocieplności - w ekstremalnych przypadkach temperatura ich ciała może być nawet równa temperaturze otoczenia, co uniemożliwi, lub przynajmniej może opóźnić ich detekcję. Z tego ostatniego względu nie polecamy używania termowizorów jednocześnie przez wszystkich członków oddziału interwencyjnego.

Podsumowując, gogle termowizyjne mogą być świetnym dodatkiem do wyposażenia naszych żołnierzy podczas akcji przeprowadzanych w warunkach nocnych. Używanie termowizorów wiąże się jednak z ograniczeniami, o których nie wolno zapominać, a ich uniwersalność jest dużo niższa, niż najlepszego do tej pory wynalezionego urządzenia do obrazowania pola walki – ludzkiego oka.


Sugerowana Doktryna Postępowania

Gogle termowizyjne powinny być używane wszędzie tam, gdzie ich zastosowanie może znacząco zwiększyć szansę wykrycia obecności wroga, a więc w warunkach nocnych czy dużego zadymienia; nie więcej niż połowa drużyny powinna ubierać je jednocześnie. Odradzane jest używanie opisywanego sprzętu w warunkach dziennych, poza sytuacjami w których korzystne z taktycznego punktu widzenia może być na przykład „prześwietlenie” ściany budynku dla sprawdzenia, czy nie kryją się za nią organizmy żywe.

Wspominane powyżej zaburzenia koordynacji między ręką i okiem, wywołane noszeniem gogli, mogą być szczególnie niebezpieczne dla strzelców wyborowych i żołnierzy prowadzących ogień z dystansu. Z tego względu snajperzy nie powinni używać gogli termowizyjnych; celowniki ich broni zaopatrzone są w autonomiczny system termowizyjny.

Dodatki

Brak.




Zdolność

Linki