Translation talk:Ufo scout txt/pl

From UFO:AI
Revision as of 13:13, 2 October 2010 by Bayo (talk | contribs) (moved Talk:UFO/Zwiadowca to Translation talk:Ufo scout txt/pl: Normalize translation pages)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Hasło UFOpedii

Propozycja

DO: Dowódca Bazy, Dowództwo Operacji Atlantyckich

OD: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

DATA: %02i %s %i

TEMAT: UFO – Pojazd zwiadowczy

Dowódco, przechwyciliśmy praktycznie nieuszkodzone UFO! Przetransportowaliśmy je do naszego hangaru, gdzie zabezpieczone przebywa w tej chwili pod opieką naszych techników. Jesteśmy gotowi rozłożyć je na części i dokładnie przebadać; czekamy tylko na Pańską autoryzację.

--mjr. Navarre

Wynik

DO: Dowódca Bazy, Dowództwo Operacji Atlantyckich

OD: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

DATA: %02i %s %i

TEMAT: Re: UFO – Pojazd zwiadowczy


Dowódco, zakończyliśmy badania przechwyconego UFO. Muszę powiedzieć, że ten mały pojazd Obcych pozwolił nam na dokonanie całkiem sporych odkryć, które powinny w niedalekiej przyszłości pozwolić nam na ulepszenie wielu wykorzystywanych przez nas technologii, a być może nawet na opracowanie nowych.

Dziwaczny wygląd UFO na pierwszy rzut oka skłania do intuicyjnego założenia, że nie jest to pojazd powietrzny dobrze przystosowany do lotów w atmosferze Ziemi. Intuicja czasem jednak bywa zawodna - gdy zajrzeliśmy „pod maskę” tej maszyny i przeprowadziliśmy szereg laboratoryjnych testów materiałów użytych w konstrukcji, nasz pogląd o jej potencjalnych możliwościach uległ znaczącemu przewartościowaniu.

Pozwoli pan jednak, że wymienię po kolei:

- System napędowy opisywanego UFO to, mówiąc ogólnie, silnik rakietowy – niemający jednak swojego odpowiednika wśród ziemskich konstrukcji. Jego działanie opiera się na bezpośredniej reakcji materii i antymaterii, w wyniku której wydzielająca się gwałtownie energia wykorzystana jest jako siła napędowa. Dzięki takiemu projektowi silnik nie potrzebuje wielu używanych w naszych konstrukcjach systemów, dbających np. o doprowadzenie właściwej mieszanki gazów (czy tlenu) jako dodatkowych warunków jego funkcjonowania. Jedynie system chłodzenia, wykorzystujący ciekły azot, przypomina nieco technologie stosowane przez nas. Ilość produkowanej energii jest więcej niż wystarczająca, jeśli chodzi o zapewnienie naprawdę imponującej siły napędowej; część energii jest zresztą przekształcana w elektryczność dla zasilania wewnętrznych systemów UFO.

- Stwierdziliśmy, że badany pojazd UFO nie został wyposażony w żadnego rodzaju podwozie, co właściwie uniemożliwia mu kontrolowane lądowanie na powierzchni naszej planety.

- Zbiornik na antymaterię jest wielkości mierzonej w dziesiątych częściach milimetra, zaś masa jego zawartości to zaledwie ułamki grama. Podkreślam jednak, że taka jej ilość, gdyby wyrwała się spod kontroli i zetknęła z materią, spowodowałby eksplozję porównywalną z wybuchem atomowym o sile około ośmiu kiloton (bomba zrzucona na Hiroszimę miała siłę 13 kiloton trotylu). Na szczęście zbiornik antymaterii chroniony jest przez liczne warstwy kadłuba i pancerza, a także przez system jego odrzucenia w wypadku poważnych uszkodzeń statku, choć trzeba zauważyć, iż nie jest to gwarancją, że do eksplozji nie dojdzie. Bezpośrednie trafienie w zbiornik antymaterii bądź uszkodzenie mechanizmów jej „pułapki” wciąż może doprowadzić do wybuchu. Jego energia byłaby nieco stłumiona przez ulegające dezintegracji UFO, wciąż jednak stanowiąc poważne zagrożenie dla naszych myśliwców przebywających w pobliżu. Jedynym pocieszeniem, jeśli dojdzie do najgorszego, jest brak opadu radioaktywnego, który wystąpiłby podczas eksplozji atomowej.

- Wykrywanie UFO przy udziale promieniowania radarowego jest bardzo trudne. Materiały, z których zbudowane są statki Obcych doskonale pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w tym zakresie fal. Znacznie lepsze efekty powinniśmy osiągnąć wykorzystując systemy detekcji promieniowania w paśmie podczerwieni i gamma, produkowanego w dużych ilościach przez system napędowy UFO.

- Wydłużony i w zasadzie wąski kształt pojazdu UFO oferuje niewielką siłę nośną; statek zresztą porusza się na tyle szybko, że nie potrzebuje zbyt dużych skrzydeł. Materiał, z którego wykonano poszycie, jest zdumiewająco spójnym połączeniem metali i specyficznych polimerów, charakteryzującym się zaskakującymi cechami. Jego struktura, odpowiednio stymulowana, może ulegać częściowym, wcześniej zdefiniowanym przekształceniom. Przekształcenia te regulowane są - w nie do końca dla nas jeszcze jasny sposób - poprzez zmiany temperatury. W efekcie poszycie UFO i kształt jego kadłuba może ulegać drobnym, acz znaczącym zmianom – zwiększając bądź zmniejszając siłę nośną oraz wpływając na zdolności manewrowe. Materiał, z którego wykonano UFO, jest przy tym niezwykle twardy, ciężki i wytrzymalszy niż jakikolwiek techniczny stop używany na Ziemi – bez wątpienia musimy poświęcić więcej czasu na dokładniejsze badania.

- Opisywane UFO nie jest wyposażone w żaden system uzbrojenia. Wypukłe elementy zlokalizowane w bezpośredniej bliskości kokpitu pełnią role różnego rodzaju sensorów. Co ciekawe jednak, nie udało się nam zidentyfikować także żadnego systemu łączności, choć raczej trudno uwierzyć, że Obcy się bez niego obywają.

Temu typowi UFO przydzieliliśmy określenie „pojazd zwiadowczy” – co prawdopodobnie dobrze oddaje jego funkcje w hierarchii floty powietrznej Obcych. Mimo że nie jest to statek uzbrojony, trudno raczej zaklasyfikować go jako „pojazd cywilny”. Wszelkie rodzaje UFO stanowią dla nas zagrożenie i wszystkie powinny być zwalczane.

--mjr Navarre


Statystyki UFO:


Rozmiar: Mały (6m x 14m x 3m)

Prędkość przelotowa: +/- 1,600 km/h

Prędkość maksymalna: +/- 3,000km/h

Załoga: 3 Obcych

Uzbrojenie: Brak