Translation:Craft weapon shiva txt/pl

From UFO:AI
Revision as of 13:23, 2 October 2010 by Bayo (talk | contribs) (moved Wyposażenie pojazdów powietrznych/Broń/Działo SHIVA systemu Gatling to Translation:Craft weapon shiva txt/pl: Normalize translation pages)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Specyfikacja techniczna: Działo SHIVA systemu Gatling

POZIOM DOSTĘPU: CZARNY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy

Sporządzony: 19 Marca 2084

Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich




Przegląd

Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.

SHIVA jest czterolufowym działem w systemie Gatlinga, czyli z obrotowymi lufami. Działo to strzela seriami pocisków kalibru 20 mm, podobnych do tych używanych w ciężkich karabinach maszynowych. Jest niezależne od systemów zasilania samolotu – działo posiada własny silnik zapewniający moc niezbędną do działania. Jest to wysokowydajny silnik elektryczny o mocy 20 koni mechanicznych, który jest w stanie zapewnić szybkostrzelność na poziomie 6 tysięcy pocisków na minutę.

Projekt działa oraz pierwszy prototyp powstały w 2048 roku w Bangladeszu. Początkowo nie uzyskano zamierzonych efektów podczas testów. Kiedy wszystko zmierzało do podjęcia decyzji o przerwaniu projektu, w lipcu 2050 śledztwo wykazało, że przyczyną niepowodzeń podczas testów był długofalowy sabotaż jednej z firm konkurujących o przydział dostaw broni dla armii. Wobec tego wkrótce potem stworzono nowy prototyp, którego testy przedstawiły rzeczywistą wartość i zalety działa na tyle, że zdecydowano się przeznaczyć dalsze fundusze na kontynuację projektu. Ostatecznie wszystkie istotne błędy w projekcie wyeliminowano i działo SHIVA mogło zaprezentować swoje zalety w całej okazałości.

W kategorii broni przeznaczonych dla pojazdów powietrznych SHIVA jest działem lekkim, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, jak i skuteczność oraz wagę (250 kg, 400 kg z kompletem amunicji). Szybkostrzelność SHIVY przekracza szybkostrzelność dowolnego innego znanego nam działa czterolufowego. Zaawansowane systemy namierzania są w stanie utrzymywać cel na muszce przez stosunkowo długi czas, a to wszystko dzięki wbudowanemu radarowi, lidarowi oraz dodatkowym rozwiązaniom optycznym. Nietypowy podajnik amunicji jest praktycznie niezawodny, nie zanotowano zacięcia przez cały okres użytkowania broni (włącznie z prototypami).

Działo SHIVA używa dwóch rodzajów amunicji: penetrującej, której przeznaczeniem jest osłabianie pancerza wrogich pojazdów, oraz wybuchowej, która – poprzez eksplozje – może wyrządzić więcej szkód przy założeniu, że systemy ochronne statków będących celem są w znacznym stopniu zneutralizowane. Oba rodzaje amunicji dowiodły swojej skuteczności - w ograniczonym zakresie - przeciwko UFO.

Użycie dział SHIVA przeciwko UFO wymaga stosunkowo długiego prowadzenia ognia do celu ze względu na niewielką siłę rażenia. Niestety dzięki temu wróg zyskuje kilka możliwości uniknięcia ataku – czy to poprzez ucieczkę, czy też utrzymywanie się poza zasięgiem skutecznego ognia. Z drugiej strony, duży magazynek zapewnia stabilną siłę ognia, lepszą, niż może zapewnić większość innych broni. A to jest coś, czego nie należy nie doceniać.

Sugerowana Doktryna Postępowania

Użyteczność SHIVY jest limitowana niewielką siłą rażenia oraz koniecznością długiego prowadzenia ognia, jednak ograniczenia te przestają mieć znaczenie w sytuacji, gdy samolot używa więcej niż jednego działa lub nawet w sytuacji połączonej siły ognia SHIVY oraz pocisków rakietowych. Takie rozwiązania zapewniają koncentrację ognia w celu, dzięki czemu pilot może skoncentrować się na kontrolowaniu rakiet. Inną ideą jest użycie co najmniej jednego samolotu przechwytującego wyposażonego w tak dużo dział jak to tylko możliwe – przeważająca siła ognia powinna wystarczyć do strącenia większości UFO.

W obecnej chwili nie mamy na tyle doświadczenia, by rekomendować najbardziej efektywne sposoby walki z UFO. Najprawdopodobniej jednak, przynajmniej do czasu zdobycia i przebadania egzemplarzy statków Obcych, to właśnie SHIVA pozostanie najlepszym ziemskim działem dla naszych samolotów.


Dodatki

Brak.




Rodzaj uszkodzeń

Zdolność

Linki