Translation:Pistol2 txt/pl
Specyfikacja techniczna: Pistolet samoczynny kal. 4.2 mm
POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
Jednostka interwencyjna PHALANX
Dokument techniczny, Kategoria Delta
Sporządzony: 20 Marca 2084
Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
Przegląd
Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
Na przełomie XX i obecnego wieku rozwój technologii wojskowych w dziedzinie osobistego opancerzenia doprowadził do sytuacji, w której kategoria broni krótkiej znacznie straciła na znaczeniu jako element wyposażenia żołnierzy. Pistolety i rewolwery stanowiły (i do dziś stanowią) podstawowe uzbrojenie policji i służb porządkowych, jednak na polu walki zbyt często okazywały się tragicznie nieskuteczne. Ten stan rzeczy uległ pewnej zmianie wraz z wynalezieniem kilka lat temu nowego rodzaju prochu, pozwalającego na uzyskiwanie znacznie wyższych prędkości wylotowych pocisków niż dotychczas. Kolejna generacja pistoletów i rewolwerów, wykonana z superwytrzymałych stopów, odpornych na bardzo wysoką energię eksplozji nowego prochu, wkroczyła przebojem na rynek handlu bronią.
O ile jednak nowy proch świetnie spisuje się w klasycznej broni krótkiej, o tyle jego użycie w broni w pełni automatycznej nastręcza pewnych trudności. Nie ma w tej chwili na Ziemi materiałów, które przez długi czas mogłyby znosić jego skumulowane działanie. Brytyjski pistolet samoczynny APMP nie jest tu wyjątkiem; amunicja w nim wykorzystywana posiada tylko nieznaczną domieszkę nowego prochu. Pociski z niego wystrzeliwane posiadają większą zdolność penetracji niż te używane w starszych konstrukcjach głównie dzięki zastosowaniu w APMP nieco dłuższej lufy niż na ogół ma to miejsce w tej klasie broni. Opisywany pistolet samoczynny to broń w pełni automatyczna, jest w stanie opróżnić magazynek (mieszczący 30 naboi) w ciągu zaledwie 3 sekund. Posiada dwa tryby prowadzenia ognia – półautomatyczny (naciśnięcie spustu powoduje wystrzelenie trzech naboi) oraz ciągły.
APMP używa zmodyfikowanych naboi kalibru 4.2 mm, na bliskie odległości z łatwością przebijających kevlar. Klasyczny Pancerz Bojowy stanowi dla nich już pewne wyzwanie; szybkostrzelność nadrabia jednak tę wadę. Z gradu kul część zawsze powinna znaleźć drogę przez wszystkie warstwy pancerza; a docierając do tkanek – ze względu na spłaszczenie podczas przebijania pancerza i niską już energię kinetyczną – powodować tam prawdziwe spustoszenie.
Pistolet samoczynny może stanowić dobrą alternatywę dla pistoletu P-12 wszędzie tam, gdzie użycie broni automatycznej jest korzystniejsze z taktycznego punktu widzenia.
W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany pistolet samoczynny posiada oznaczenie MP-699.
Sugerowana Doktryna Postępowania
Pistolet samoczynny MP-699 musi być traktowany jako broń dodatkowa, będąca formą ubezpieczenia na wypadek awarii podstawowej broni żołnierza. W walce na bardzo bliski dystans może być znacząco skuteczniejszy niż nóż bojowy.
Ze względu na swoją niską wagę i poręczność, opisywany pistolet może być wykorzystywany przez techników, sanitariuszy i inny personel pomocniczy.
Dodatki
Brak.